Haber

The Times’tan Kılıçdaroğlu yorumu: Yüreği yeten dede kaldı yerine başkası geldi!

Türkiye 28 Mayıs’ta yapılacak seçimlere hazırlanırken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk tur mağlubiyeti dış basının gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliği tartışılmaya devam ediyor.

Kılıçdaroğlu, ilk turda oyların yüzde 44,88’ini, yüzde 49,52’sini alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerisinde kaldı.

KALPLERİ BIRAKTI

28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turu kazanmak için çareyi stratejisini değiştirmekte bulan Kılıçdaroğlu, terör ve mülteciler üzerinden mesaj vererek milliyetçi oy almanın hesabını yapıyor.

İngiltere merkezli The Times gazetesi, bu durumdan bahsederken, “Erdoğan’ın rakibi aşırı sağın kazanması için gönülleri terk etti” diye yazdı.

“İYİ YÜREKLİ DEDE GİTTİK BAŞKA GELDİ”

74 yaşındaki Kılıçdaroğlu’nun ikinci turda Türkiye’nin kararsız seçmenlerini etkilemek için “iyi kalpli ve dede kimliğinden saptığı” belirtildi. Bu bulgudan şu şekilde bahsedilmiştir:

Türkiye muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçen Perşembe günü sahneye çıktığında kişilik nakli geçirdiğini düşünebilirsiniz.

Kampanya yolunda demokrasiye ve çoğulculuğa dönüşten bahseden ve elleriyle kalp şekilleri yapmaya başlayan dede figürü gitmişti.

“MİLLİ OLACAK”

CHP liderinin 14 Mayıs’ta oluşturulan tabloda Erdoğan’ın gerisinde kalmasının söylem değişikliğini tetikleyen faktör olduğuna dikkat çekildi:

Geçen Pazar günü yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerisinde kaldıktan sonra, Suriyeli mültecileri evlerine gönderme hedefini yinelerken katı bir milliyetçiye dönüştü. Gelecek Pazar, ikinci cinsiyet gidecek.

GÜZEL STİL

Mülteci konusunun bir zamanlar “koruyucu” bir dille anıldığı ancak artık kullanılan üslubun “kesinlikle nahoş” olduğu belirtildi.

maden-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu