Haber

Çin’deki Sanayi Kuruluşlarının Karlarında İlk İki Ayda Düşüş

PEKİN, 27 Mart (Xinhua) — Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nden (NBS) Pazartesi günü yayınlanan veriler, ülkenin büyük sanayi kuruluşlarının kârlarının yılın ilk iki ayında düştüğünü gördüğünü, ancak talebin düşmesi halinde gözle görülür bir toparlanma işaretleri olduğunu gösterdi. yükselmeye devam ediyor.

NBS, yıllık temel faaliyet geliri en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,91 milyon ABD doları) olan sanayi şirketlerinin toplam karının, ilk iki ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,9 düşüşle yaklaşık 887,21 milyar yuan’a ulaştığını açıkladı.

NBS istatistikçisi Sun Xiao, şu anda tam olarak toparlanmayan piyasa talebinin etkisiyle ilk iki ayda gelirlerin maliyetlerden daha fazla düştüğünü ve fabrika çıkış fiyatlarının da düşerek sıkı bir kar elde ettiğini söyledi.

NBS bilgileri, sanayi şirketlerinin birleşik gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azalarak 19,3 trilyon yuan olduğunu, işletme maliyetlerinin ise yüzde 0,2 azaldığını gösterdi.

Verilere göre, elektrik üretim ve tedarik branşı, artan sanayi üretiminin etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde 53,1’lik kâr artışı bildirirken, madencilik sektörü yüzde 0,1’lik düşüş yaşadı.

Artan tüketim, tüketim malları şirketlerinin karlarını Aralık ayına göre yüzde 13,4 oranında azaltmasına yardımcı oldu. Tütün sanayi branşı yüzde 9,6 oranında artış kaydederken, içecek, çay ve meşrubat sektörü yüzde 2,4 oranında kâr artışı kaydetti.

Sun’a göre, elektrikli makine segmentinde yüzde 41,5’lik bir kar artışı sağlayan elektrikli piller ve fotovoltaik ekipman satışları sayesinde gelişen segmentler güçlü kaldı.

Sun, ekonomik faaliyetlerin toparlanması ve piyasa talebinin konsolide olmasıyla birlikte yakın gelecekte sektör kârlarının kademeli olarak artacağını da sözlerine ekledi.

haber-cumra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu